3 Adımda TL İşareti (₺) TL Simgesi Nasıl Yapılır?

TL İşareti 2012 yılı itibariyle kabul edilmiş olup TL Simgesi kullanılmaya başlanmıştır. Klavyede TL İşareti TL Simgesi Nasıl Yapılır? 3 Adımda TL Sembolü kurulumu ve TL Simgesi kullanımı için yazımıza göz atabilirsiniz.

Türk Lirası Simgesi: Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kullanımda bulunan resmi para birimi Türk lirasını simgelemekte kullanılan semboldür.

3 Adımda Klavyede TL İşareti (₺) Nasıl Yapılır?

 1. Güncellemeleri açık ve Türkçe klavye düzenine sahip bir bilgisayarınız var ise;
  Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Alt Gr+T kombinasyonu ile,
  Mac işletim sistemine sahip bilgisayarlarda ise Option+T kombinasyonu ile yapılabilmektedir.
 2. Eğer ilk adımı uygulayıp TL İşareti çıkmıyorsa;
  Bilgisayarınızın güncellemeleri kapalı olabilir bu yüzden TL simgesini bilgisayarınıza indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir. İndirme ve kurma işleminden sonra TL sembolünü sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz.

  Bilgisayarınıza TL İşaretini İndirmek ve Kurmak İçin Merkez Bankasının Web Sitesini Ziyaret Etmeniz Gerekmektedir. ► Buraya TIKLAYIN!

  32 bit mi? 64 bit mi? Hangisini İndirmeliyim?
  Bilgisayarınızın özelliklerinde Sistem Türü sekmesinde işletim sisteminizin kaç bit olduğu bilgisi bulunmaktadır. Bilgisayarınızdaki işletim sisteminize göre aşağıda belirttiğimiz Merkez Bankasının sitesinden uygun olan TL İşareti yüklemesini yapabilirsiniz.
 3. Mobil Cihazda Nasıl TL İşareti Kullanabilirim?
  Android işletim sistemine veya İOS işletim sistemine sahip bir mobil cihazda TL İşareti kullanabilmek için için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hazırlamış olduğu mobil sayfayı ziyaret edebilirsiniz veya TL Simgesini kopyalayabilirsiniz. ► ₺
  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mobil Sayfası İçin ► Buraya TIKLAYIN!

iPhone TL Simgesi Ekleme Nasıl Yapılır?

İOS işletim sistemine sahip iPhone veya iPad cihazınıza TL Simgesi ekleme ve kaydetme yapabilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak TL işaretini cihazınıza kaydedebilirsiniz.

 1. Öncelikle TL işaretini kopyalayın ► ₺
 2. Ayarlar > Genel > Klavye’yi seçin.
 3. Metin değişimi veya Kestirme’yi seçin.
 4. Sağ üst köşede + simgesine basın ve ifade alanına kopyalanan TL işaretini yapıştırın. TL simgesi için bir kısayol yazısı belirleyin. (Örn: TL gibi)
 5. Kaydet’e basın ve çıkın.

TL Simgesi Yarışmasına Katılan Simgeler

TL simge yarışması için 8362 adet başvuru yapıldı. Finale 7 tasarım kaldı. Tülay Lale‘ye ait tasarım birincilik ödülüne layık görüldü. Lale’nin tasarımında düz olan çizgiler, yukarı eğimli hale getirildi. Peki finale kalan diğer başvurular nasıldı?
İşte finale kalan o tasarımlar…

Sosyal medya hesaplarımız;
Instagram ► https://www.instagram.com/ansiklopedio
Facebook ► https://www.facebook.com/ansiklopedio
Twitter ► https://twitter.com/ansiklopedio

Yorum Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here